przejdź do treści
UE
dnia 06.06.2013 roku

Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Płotach na lekcji historii i demokracji na Uniwersytecie Szczecińskim.

 

Spotkanie odbyło się w Sali Audytoryjnej Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej o godz. 10.30.

„Rzeź wołyńska. Jak przezwyciężyć polsko-ukraiński konflikt pamięci?, pod takim hasłem odbyła się kolejna lekcja historii organizowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, przy współpracy z Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. Centrum Dialogu Przełomy.

Lekcja miała na celu przybliżenie okoliczności jednego z najbardziej traumatycznych wydarzeń, które miały miejsce podczas II wojny światowej na ziemiach polskich. Pamięć o nim do dziś dzieli narody polski i ukraiński. Oprócz przypomnienia dramatu sprzed lat, spotkanie było okazją do odpowiedzi na pytanie, jak uniknąć „dziedzictwa nienawiści". Podczas lekcji  wykład wygłosił prof. Grzegorz Motyka - historyk młodego pokolenia, jeden z najważniejszych polskich znawców polsko-ukraińskiej historii, profesor Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, wykładowca m. in. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wykładzie odbyła się debata otwarta.

 Gościem honorowym był Andrzej Milczanowski, legenda szczecińskiej opozycji demokratycznej, były Minister Spraw Wewnętrznych. W spotkaniu udział wziął również wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż.

Po zakończonej lekcji zwiedziliśmy  najważniejsze i najbardziej znane historyczne miejsca w mieście (m.in. bramę Stoczni Szczecińskiej, okolice pl. Solidarności, muzea, pomniki historii związane z najnowszymi dziejami Polski).

Była też niespodzianka. Zaproszono nas do zwiedzania Muzeum Techniki i Komunikacji  w Szczecinie,  jednego z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym.

Jesteśmy przekonani, że ta nietypowa lekcja historii była  dla nas okazją do pochylenia się nad tą trudną historią i pomogła odpowiedzieć nam na pytanie jak uniknąć „dziedzictwa nienawiści".

 
powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA