przejdź do treści
UE
dnia 22.01.2014 roku

ZSP Płoty zachęca do badań.

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Płotach, w grudniu przystąpił do ogólnopolskiej kampanii  MAM HAKA NA RAKA.  W tym roku przewodnim tematem konkursu jest chłonniak-, czyli nowotwór układu chłonnego. W naszej szkole „na górce" stworzyliśmy dwa zespoły, w których skład wchodzą uczniowie: Liwia Karcz, Dominika Ram, Natalia Żurek, Mateusz Jaworski. Liderami zespołów są Paulina Wójcik i Kasia Wijatyk.

Pierwszym naszym działaniem „na górce" było przygotowanie gazetki ściennej na temat chłonniaka. 16 stycznia gościliśmy również w radiu plus Gryfice, gdzie nagraliśmy audycję radiową na temat chłonniaka. Udało nam się wówczas dotrzeć do pięćdziesięciu tysięcy słuchaczy. Obecnie jesteśmy w trakcie robienia broszur, które planujemy rozdawać podczas happeningu. Dzień ten zaplanowany jest w dniu „hakowicza" 4 lutego. Zaplanowaliśmy również przeprowadzenie zajęć w Publicznym Gimnazjum w Płotach, które mają za zadanie zapoznanie młodzieży z tematyką naszej kampanii. Planujemy przeprowadzić ankietę weryfikującą wiedzę na temat chłonniaka. 20 stycznia ogłosiliśmy konkurs na najciekawszy plakat na temat profilaktyki nowotworowej chłonniaka. W konkursie biorą udział uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Płotach oraz nasi uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest na 31 stycznia.

Celem naszych działań w tegorocznej kampanii jest szerzenie wiedzy na temat nowotworu układu chłonnego oraz zachęcenie jak największej ilości osób do przeprowadzenia badania profilaktycznego. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na najczęściej występujące objawy tej choroby, są to: powiększone węzły chłonne, osłabienie, znaczna utrata masy ciała, nieuzasadnione zmęczenie, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny, obfite nocne poty lub duszności. Mylące jest to, że objawy te są bardzo podobne do grypy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i oczywiście nasz wiedza na temat chłonniaka. Chcieliśmy zaapelować, jeżeli podobne objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie to pierwszy dzwonek by się przebadać.

W walce z chłonniakiem najistotniejsze jest jego wczesne rozpoznanie. Dlatego nie należy lekceważyć objawów, które mogą budzić niepokój.

 

 

Opiekun młodzieży ZSP Płoty w ogólnopolskim konkursie „Mam Haka na Raka”

 

pedagog szkolny Kamila Balon.

 
powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA