przejdź do treści
UE
dnia 19.06.2015 roku

Podsumowanie NEFROTESTu w Gryficach

Mieszkańcy Gryfic i powiatu mają zdrowe nerki
 5.9 % przebadanych w ma wyniki niezgodne z normą

Podsumowanie NEFROTESTu w Gryficach

 

 

Dzięki akcji NEFROTEST w Gryficach tylko 5,9 % spośród przebadanych (22 osoby), dowiedziało się, że ich wyniki odbiegają od normy. Może to oznaczać, że u tych pacjentów rozwija się choroba nerek. Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę. W rezultacie przeprowadzonej kampanii NEFROTEST, organizowanej przez Nefron - Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem Centrum Dializ Fresenius w Gryficach możliwe było wykrycie chorób nerek we wczesnych stadiach, co stwarza możliwość zastosowania skutecznego leczenia zachowawczego i tym samym uniknięcia uciążliwego leczenia dializami.

 

Podczas akcji NEFROTEST w Gryficach pielęgniarki ze stacji dializ pobrały mieszkańcom krew, aby oznaczyć stężenie  kreatyniny i wyliczyć wskaźnik filtracji kłębuszkowej - eGFR. „Kiedy mamy zwiększone stężenie  kreatyniny w surowicy krwi, oznacza to że nasze nerki pracują nieprawidłowo, czyli nie spełniają swojej podstawowej funkcji filtra organizmu. Zatem część toksyn powstała w wyniku przemian metabolicznych, która jest usuwana w warunkach prawidłowych z moczem, zostaje zatrzymana w ustroju. Dochodzi do powolnego zatruwania organizmu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oczywiście tylko zwiększone stężenie kreatyniny  w wyniku jest niewystarczające. Do postawienia pełnego rozpoznania choroby potrzebne jest szczegółowe badanie lekarskie i specjalistyczne badania diagnostyczne” - tłumaczy dr Hanna Należyty – Kozak – dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Gryficach.

 

Warto przypomnieć, że największe w Polsce badania przesiewowe nerek w ramach kampanii NEFROTEST potwierdzają alarmujące dane statystyczne dotyczące częstości występowania chorób nerek w populacji osób dorosłych. Kampania trwa już 6. rok i przebadano mieszkańców z  52 powiatów z 15 województw.
U większości z prawie 40.000 osób wskaźniki pracy nerek nie odbiegały od wartości prawidłowych. Jednak u ponad  9% chorych kreatynina i wyliczony wskaźnik filtracji kłębuszkowej eGFR (potocznie mówiąc wskaźnik sprawności nerek) były podwyższone. Najwięcej nieprawidłowych wyników, ok. 29%, mieli pacjenci w Białymstoku (NEFROTEST wiosną 2012) oraz w Kozienicach – 24 % (NEFROTEST jesienią 2013 roku). Najmniej natomiast w Legnicy – 1% (NEFROTEST w marcu 2012). Średnio eGFR  był powyżej normy u 9,3 % badanych. Ponad 3,5 tysiąca zbadanych osób dowiedziało się, że występuje u nich przewlekła choroba nerek w różnych  stadiach zaawansowania.

 

 „To przełom w myśleniu o chorych na nerki w Polsce. Dotąd na podstawie danych z innych krajów, tylko szacowaliśmy liczbę osób, które mogą cierpieć na przewlekłą chorobę nerek. Teraz mamy już pewność, choroby nerek, choć na co dzień tak rzadko się  o nich pamięta, dotyczą 4 milionów Polaków” - mówi  prof. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii i patron naukowy NEFROTESTU.

 

 

 Podczas 54. kampanii NEFROTEST w Gryficach  parametry wydolności nerek u 22 osób spośród 372 przebadanych  odbiegały od normy. To znacznie poniżej przeprowadzonych wcześniej wyliczeń statystycznych. „Na szczęście nasz NEFROTEST zaprzeczył niechlubnym statystykom - nerki mieszkańców naszego miasta i powiatu mają się całkiem dobrze. Może to świadczyć o tym, iż mieszkańcy Pomorza Zachodniego dbają o własne zdrowie, mają dobrze rozwiniętą  świadomość prozdrowotną i nieobca jest im profilaktyka i zdrowy tryb życia. Jednakże ostateczne podsumowanie akcji i końcowe statystyki będą możliwe dopiero w pierwszych dniach sierpnia , kiedy stracą ważność bezpłatne skierowania dostępne w aptekach, parafiach i u lekarzy rodzinnych w powiecie”- dodaje dr Hanna Należyty-Kozak.

 








powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA