przejdź do treści
UE
dnia 06.05.2016 roku

Apel z okazji świąt majowych w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Waniorowie

W piątek 29 kwietnia 2016r.  Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Waniorowie świętował trzy niezwykle ważne dla naszego kraju wydarzenia: Święto Pracy, Dzień Flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W sali gimnastycznej Ośrodka odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczął hymn państwowy odśpiewany przez wszystkich uczniów i grono pedagogiczne.

 

Aby lepiej zrozumieć historię i ideę świąt majowych, prowadzący apel połączyli się z reporterem, który „na żywo” zrelacjonował poszczególne wydarzenia.

 

W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce już w 1890 roku. Po II wojnie światowej święto obchodzono bardzo hucznie poprzez organizowanie różnego rodzaju pochodów, wieców i spotkań, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. Po 1989 r. obchody Święta Pracy stały się mniej popularne, co wynika zapewne nie z samej niechęci do podstawowej idei święta, ale raczej do związanej z nim otoczki polityczno-ideologicznej. Dzięki prezentacjom multimedialnym oraz krótkim filmikom wszyscy uczestnicy apelu mogli obejrzeć, jak uroczyście w tamtych czasach obchodzono 1Maja.

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jako święto obchodzone jest 2 maja od 2004 roku. Święto to propaguje wiedzę o symbolach państwowości polskiej, a w szczególności o fladze. Tego dnia Polacy wspominają długą historię biało-czerwonych barw narodowych i z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Uczniowie przedstawili, krótką prezentację o symbolach narodowych oraz zaprosili do wysłuchania własnej interpretacji pięknej piosenki zatytułowanej „Flaga”.

 

W swoim wystąpieniu najwięcej uwagi uczniowie poświęcili na przybliżenie znaczenia Święta Konstytucji. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. Wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski.

 

W dalszej części spotkania uczniowie zaprezentowali wzruszające wiersze o naszej Ojczyźnie. Uroczystość zakończyła się radosnym odśpiewaniem przez wszystkich występujących piosenki ze znanego telewizyjnego programu pt. „Kocham Cię Polsko”. Całemu spotkaniu towarzyszyła refleksja, że bycie Polakiem to duma i radość.

 

Iwona Sekulska

Urszula Kotecka-Staniul

Barbara Janszyszyn

 

 
powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA