„Sztachetka” po raz kolejny rekordowa
W dniu 17 września odbyła się jubileuszowa, już XX edycja Międzynarodowego Biegu Ulicznego ”o Sztachetkę – Płoty 2016”. Tegoroczna edycja potwierdziła, że grono organizatorów i współorganizatorów tworzy największą w Powiecie Gryfickim i jedną z największych w województwie imprez biegowych. W imprezie wystartowało ponad 700 zawodników w biegach młodzieżowych i w biegu głównym na dystansie 10 kilometrów. Biegaczom z wielu zakątków Polski oraz Niemiec, Hiszpanii, Białorusi i Ukrainy rywalizującym na atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki trasie towarzyszyła piękna pogoda a oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców Płotów do wysiłku zachęcali ich:
· Monika Pyrek - lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce, olimpijka z Sydney (2000), Aten (2004), Pekinu (2008) i Londynu (2012), trzykrotna medalistka mistrzostw świata oraz wicemistrzyni Starego Kontynentu z 2006 roku. Reprezentantka kraju w pucharze Europy i drużynowych mistrzostwach Europy. W ciągu kariery aż 68 razy poprawiała rekord Polski, była także rekordzistką Europy. Za swoje osiągnięcia odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dużą sławę pani Monika uzyskała w 2010 roku zwyciężając w XII edycji show telewizji TVN Taniec z gwiazdami.
· Michał Głowacki - rodowity Płotczanin mieszkający obecnie w Wielkiej Brytanii, Ambasador Powiatu, najlepszy Polak w historii Maratonu Piasków, trzeci zawodnik Manchester Marathon i drugi w Maratonie Szczecińskim
· Krzysztof Gosiewski - Mistrz Polski w biegach przełajowych, uczestnik mistrzostw Europy w biegach przełajowych
Zwycięzcami tegorocznej „Sztachetki” zostali Katsiaryna PTASHUK z Białorusi (na drugim miejscu uplasowała się jej rodaczka Anastasiya DASHKEVICH a trzecia Katarzyna POBŁOCKA z Lęborka) i Pawel OLIJNYK z Ukrainy (wyprzedził on medalistów Mistrzostw Polski Krzysztofa Gosiewskiego i Artura Olejarza).
Klasyfikacja generalna kobiet:
1. PTASHUK Katsiaryna - Achilles Leszno (BLR) 37:27
2. DASHKEVICH Anastasiya - Mińsk (BLR) 37:34
3. POBŁOCKA Katarzyna UKS-EKONOMIK-MARATOŃCZYK Lębork 37:52
4. JACKIEWICZ Monika - CITY TRAIL TEAM (POL) 38:13
5. POBŁOCKA Kamila UKS-EKONOMIK-MARATOŃCZYK Lębork 38:35
6. HURYŃ Ewa - Szczecin (POL) 39:15
Klasyfikacja generalna mężczyzn:
1. OLIJNYK Pawel - ICE MAT TEAM Ostrów Wielkopolski (UKR) 31:23
2. GOSIEWSKI Krzysztof - LKS OSTROMECKO/3bz Trzebiatów 31:24
3. OLEJARZ Artur - CITY TRAIL TEAM (POL) 31:26
4. MUSIIAŁCHENKO Dmytro - ACE MAT Biuro (UKR) 32:23
5. PIWOWARCZYK Wojciech - WMLKS POMORZE STARGARD 32:51
6. POBŁOCKI Piotr - UKS-EKONOMIK-MARATOŃCZYK Lębork 33:09
7. KUŚMIDER ANDRZEJ - WMLKS POMORZE STARGARD 33:28
8. GŁOWACKI Michał - Mokasyn Płoty (POL) 33:53
9. BEDNARZ Paweł - FAN CLUB ASI CHMIEL KOSZALIN 36:17
10. ŁUC Andrzej - UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI (POL) 36:38
W biegu wystartowali też przedstawiciele partnerskiego miasta Niebull (Niemcy) liczna grupa zawodników z Powiatu Gryfickiego. Na uwagę zasługuje także start wielu zawodników w kategorii 70 lat i powyżej na czele z najstarszym uczestnikiem imprezy 85 -letnim Marianem Bartnikiem z Koszalina.
Biegi młodzieżowe:
Na uwagę zasługują biegi przedszkolaków w których udział wzięło ponad 120 osób oraz udział młodych zawodników z Anglii i Irlandii.
Bieg przedszkolaków- dziewczęta - ogółem: 60 osób
Bieg przedszkolaków- chłopcy - ogółem: 64 osób
Bieg dziewcząt rocznik 2008-2009:
11. Fila Amelia - UKL Ósemka Police
12. Rejek Lena - SP Mechowo
13. Sobczak Janet - SP Wicimice
14. Piekarska Natalia - UKL Ósemka Police
15. Szczepaniak Wiktoria - SP Mechowo
16. Romaszko Nadia - SP 2 Płoty
Bieg chłopców rocznik 2008-2009:
7. Opas Szymon - UKL Ósemka Police
8. Szczepański Stanisław - SP 3 Białogard
9. Zięba Kacper - SP 2 Płoty/Polonia Płoty
10. Wronkowski Adam - SP 2 Płoty
11. Bakalarski Ernest - SP 2 Płoty/Polonia Płoty
12. Ziemski Jakub - SP Wicimice
Bieg dziewcząt rocznik 2006-2007:
1. Cichocka Julia - Arbod Dobra Nowogardzka
2. Jasiak Weronika - UKL Ósemka Police
3. Grajek Weronika - SP 3 Gryfice
4. Szubert Alicja - Ustronie Morskie
5. Wysocka Kinga - SP 2 Płoty
6. Hyda Martyna - SP 4 Gryfice
Bieg chłopców rocznik 2006-2007
1. Kruk Bartosz - UKL Feniks Świdwin
2. Lewandowski Bartosz - SP 2 Płoty
3. Bojar Sergiusz - SP 2 Płoty/Polonia Płoty
4. Ambros Michał - SP 2 Płoty
5. Żywicki Kacper - SP 2 Płoty
6. Dobieżyński Alan - UKL Ósemka Police
Bieg dziewcząt rocznik 2004 – 2005
1. Balon Nicola - SP 2 Płoty/ Mokasyn
2. Zdzięborska Paulina - SP 2 Płoty/Mokasyn Płoty
3. Bątkiewicz Zofia - SP 2 Płoty/Mokasyn Płoty
4. Kondratiuk Zuzanna - Arbod Dobra Nowogardzka
5. Kaczmarek Iza - Gim. Płoty/Mokasyn Płoty
6. Polniak Monika - SP Mechowo
Bieg chłopców rocznik 2004 -2005
1. Urtnowski Kacper - UKL Ósemka Police
2. Pietrzak Filip - SP 3 Gryfice
3. Wojciechowski Kamil - SP 4 Gryfice
4. Sysik Kacper - SP 2 Płoty/Polonia Płoty
5. Ratajczyk Daniel - SP 2 Płoty/Polonia Płoty
6. Dec Jakub - SP 4 Gryfice/Mokasyn Płoty
Bieg dziewcząt rocznik 2002 -2003
1. Hrycyk Ania - Kołobrzeg
2. Kalibabka Gracja - UKS Sprinter Wolin
3. Malik Oliwia - Gim.2 Gryfice
4. Siciarz Milena - Gim.1 Gryfice/Mokasyn Płoty
5. Cichocka Wiktoria - Arbod Dobra Nowogardzka
6. Nowakowska Jaśmina - Gim.1 Gryfice
Bieg chłopców rocznik 2002 -2003
1. Budziak Mikołaj - Gim.2 Gryfice
2. Wałęga Krystian - Gim.2 Gryfice/Chrobry Gryfice
3. Wiktorowicz Paweł - Mokasyn Płoty
4. Wiktorowicz Piotr - Mokasyn Płoty
5. Malinowski Oliwier - Gim. Płoty
6. Dzięciął Dawid - PG 2 Barlinek
Bieg dziewcząt rocznik 2000 -2001
1. Pendel Natalia - UKS Sprinter Wolin
2. Matera Małgorzata - Arbod Dobra Nowogardzka
3. Kobierecka Julia - UKL Feniks Świdwin
4. Szubert Julia - LO Koszalin
5. Czyżak Weronika - Arbod Dobra Nowogardzka
6. Olszewska Rozalia - Gim. Płoty
Bieg chłopców rocznik 2000 -2001
1. Kubiak Jakub - Gim.2 Gryfice/Mokasyn Płoty
2. Szymański Norbert - Mokasyn Płoty
3. Kanigowski Krzysztof - Gim.2 Gryfice
4. Wieczorek Zygmunt - Mokasyn Płoty
5. Kozera Igor - Gim.2 Gryfice
6. Taśmiński Ernest - Gim. Płoty
Bieg dziewcząt rocznik 1997 -1999
1. Kecler Aleksandra - Mokasyn Płoty
2. Kuna Izabela - ZSP Płoty
3. Ostapiuk Karolina - ZSP Płoty
4. Domaszewska Weronika - ZSP Gryfice
Bieg chłopców rocznik 1997 -1999
1. Dziedzic Konrad - Mokasyn Płoty
2. Gorszka Damian - Szczecin Biega
3. Dąbrowski Radosław - ZSP Płoty
4. Śnigurowicz Marek - ZSP Płoty
5. Sowa Daniel - ZSP Płoty
Najlepszych zawodników biegów młodzieżowych i biegu głównego dekorowali:
Burmistrz Gminy - Marian Maliński, zastępca Burmistrza – Sławomir Nowak, vice - Marszałek Województwa Jarosław Rzepa oraz zaproszone gwiazdy sportu.
Tradycyjnie już dużym wydarzeniem podczas „Sztachetki” był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Płot wraz z mażoretkami, która każdego roku podczas „Sztachetki” prezentuje się w pokazie musztry paradnej.
Serdeczne podziękowania należą się :
- współorganizatorom, którymi byli:
§ Szkoła Podstawowa nr 2,
§ Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej,
§ Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Płotowskiej,
§ Straż Miejska,
§ Posterunek Policji Płoty,
§ Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
§ Komenda Powiatowa Policji w Gryficach
§ Starostwo Powiatowe w Gryficach
§ Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS w Szczecinie
- sponsorom, a w tym roku wsparli nas:
§ Gmina Płoty,
§ Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A
§ Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS w Szczecinie,
§ Starostwo Powiatowe w Gryficach,
§ Burmistrz Gminy Płoty
§ Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
§ Unia Miast i Gmin Dorzecza Regi,
§ Apteka „Rodzinna” z Płot, p. K. P. Drużyńscy
§ Bank Spółdzielczy w Wolinie, oddział w Płotach,
§ Bank Spółdzielczy w Gryficach, oddział w Płotach,
§ Pasieka Rodzinna p. Makowieckich,
§ Sklep Jubilerski, Usługi Gastronomiczne– Katarzyna i Maciej Kucharczuk,
§ Inter Grąd Sp.z o.o. - Waldemar Cieciórski
§ Pan Edward Kecler
§ Pan Franciszek Burakiewicz
§ Pan Artur Łącki
§ Siłownia FIT- MAX, Squash – Maksymilian Boruk
§ Agencja Ochrony TOM II
- sędziom, obsłudze sędziowsko - technicznej, ekipom zabezpieczającym, w skład których weszli:
Dorota Kecler, Janusz Przybysz, Łukasz Uldynowicz, Edward Kecler, Wiesław Gromek, Szymon Kecler, Elżbieta Bielska, Edyta Bielska, Gracjan Dziedzic, Katarzyna Kecler, Marcin Sajek, Maciej Twór, Konrad Dziedzic, Aleksandra Kecler, Marcin Makowiecki, Wojciech Halkiw, Mateusz Jaroszewicz, Karolina Kwiatkowska, Paweł Wiktorowicz, Piotr Wiktorowicz, Alicja Kędzierska, Gabrysia Gołebiowska
- ekipie biura zawodów – w ich grupie byli:
Mirosław Kolanica, Anna Mirecka, Grażyna Szajner, Katarzyna, Kaczmarek, Malwina Drozdowska, Julia Włodarczyk, Małgorzata Pol,
Elżbieta Żukowska, Grzegorz Grzęda
- Młodzieżowej Orkiestrze Dętej - za piękny (jak zwykle) występ oraz pokaz mażoretek
- Pani Dorocie Wójcik i Panu Piotrowi Bednarzowi za piękne fotograficzne udokumentowanie imprezy
- Panu Marcinowi Makowieckiemu, który ponownie prowadził spikerkę
- Monice Pyrek, Michałowi Głowackiemu - za to że zaszczycili nas swoją obecnością i z wdziękiem zachęcali do aktywności ruchowej młodszych i starszych
- Państwu Annie Złotnickiej-Plucińskiej i Wojciechowi Plucińskiemu z Apteki „Centrum Zdrowia” Płoty za udostępnienie placu dookoła apteki na potrzeby biegu
- Panu Józefowi Domańskiemu
- Panu Stefanowi Liszewskiemu
- dyrektorom i nauczycielom szkół i przedszkola za zachęcanie i umożliwienie startu swoim uczniom
- rodzicom również za zachęcanie i umożliwianie startu swoim dzieciom
- mieszkańcom Płot – za ich przyjazne nastawienie do „Sztachetki,
- kierowcom, którzy mimo utrudnień komunikacyjnych przesyłają organizatorom coraz mniej „pozdrowień”
- oraz wszystkim nie wymienionym którzy uczestniczyli i pomogli w organizacji XX edycji biegu.