dnia 30.03.2010 roku
Tak! polskiej wsi, czyli o funduszu sołeckim w pigułce
29 marca 2010 roku, na Zamku w Płotach odbyło się spotkanie merytoryczno-badawcze na temat Funduszu Sołeckiego "Tak! polskiej wsi".
Inicjatorami konferencji byli: Senator Jan Olech oraz Adam Pionierski - Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych, Irena Agata Łucka - Dyrektor Zachodniopomorskiego Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Jarosław Łojko - Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Grzegorz Mazur, reprezentujący Stowarzyszenie Sołtysów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. licznie zebrani przedstawiciele środowisk wiejskich województwa zachodniopomorskiego.
Konferencję otworzył Wicestarosta Powiatu Gryfickiego - Ireneusz Wojciechowicz, który po oficjalnym przywitaniu wszystkich zebranych, przekazał głos prowadzącemu szkolenie Andrzejowi Drożyńskiemu.
Podczas konferencji poruszone zostały głównie problemy gmin związane z korzystaniem z Funduszy Unijnych, dotyczące przede wszystkim zapewnienia ze strony gmin środków własnych. Problem ten jest kwestią niezwykle kłopotliwą, szczególnie dla gmin małych i niezamożnych.
Na szkoleniu przedstawione zostały inne, alternatywne warianty sięgania po środki zewnętrzne, które mogą pochodzić m. in z PROW, ale także z funduszy, które dysponują mniejszymi nakładami finansowymi, jak np. Fundusz Sołecki. Podczas konferencji szczegółowo wyjaśniono, jak skutecznie zdobyć ten fundusz i na co go przeznaczyć.
Fundusz sołecki może stać się ważnym elementem wdrażania i finansowania wiejskich planów odnowy. Dzięki niemu możliwe będzie:
o budowanie tożsamości wsi,
o rozwój infrastruktury technicznej i społecznej,
o waloryzacja krajobrazu i architektury,
o wykonanie przedsięwzięć poprawiających warunki materialne, a tym samym standard życia mieszkańców obszarów wiejskich,
o wpływanie na wartości niematerialne - duchowe (jakość życia) takie, jak poczucie wspólnoty, współodpowiedzialność, wzorce wychowawcze, więź międzypokoleniowa.
Wsparcie dla obszarów wiejskich i mieszkającej tam ludności jest kwestia bardzo ważną. Mieszkańcy wsi powinni być siłą napędową dla rozwoju swojego regionu, dbając o zachowanie swej tożsamości, lecz nie rezygnując przy tym z nowoczesnych rozwiązań.
Odnowa wsi jest procesem wieloletnim, a pozytywne efekty osiągane są na ogół w dłuższym okresie czasu. Dlatego konieczne jest długotrwałe, pozytywne zaangażowanie władz lokalnych i ich wsparcie dla działań grup odnowy wsi.
Senator - Jan Olech, zapewnił, że rządowe rozwiązania, w postaci pożyczek dla samorządów z Banku Gospodarstwa Krajowego o niskim procencie, a także możliwości zaliczkowania dla firm, znacznie ułatwią sięganie po środki unijne, stanowiąc tym samym wielką szansę dla tych obszarów. Żeby jednak z tej szansy skorzystać należy uświadamiać samorządy, że aktywność mieszkańców wsi powinna być wspierana nie tylko funduszami unijnymi, ale i tworzonymi w tym celu funduszami wsparcia na poszczególnych szczeblach samorządowych.
Kinga Wolan


powrót