przejdź do treści
UE
dnia 03.12.2013 roku

Profilaktyki nowotworowej ciąg dalszy ...

W piątkowy ranek 25.10.2013 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Płotach odbyło się spotkanie z Panią Marią Najdowską ze Stowarzyszenia Kobiet Po Mastektomii „Amazonki”. To kolejny etap działań w ramach profilaktyki nowotworowej, w tym przypadku głównie nowotworów piersi, który jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym. Pani Maria, która sama przeszła przez te dramatyczne chwile, jest najlepszą osobą do uświadomienia tego, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Opowiadając swoją historię zwróciła szczególnie uwagę na profilaktyczne badania piersi, zwłaszcza te, które można zrobić samemu w domu. Okazuje się, że comiesięczne samobadanie piersi to właśnie jeden z tych najprostszych sposobów. I nawet jeśli wszystkie kobiety z Twojej rodziny są zdrowe, należy regularnie się badać, bo trzeba pamiętać, że tylko wcześnie wykryte zmiany w większości wypadków są wyleczalne. Im później dojdzie do wykrycia choroby, tym dłuższe i trudniejsze leczenie. Pani Najdowska uświadomiła wszystkim, że najlepszym sposobem wykrycia raka piersi we wczesnym stadium i bardzo ważnym działaniem profilaktycznym  jest mammografia. Bezbolesne, szybkie i bezpieczne badanie piersi.

W drugiej części spotkania z uczniami p. Maria Najdowska wspomniała o jeszcze jednym problemie, a mianowicie wirusowym zapaleniu wątroby typu C, powodującym uszkodzenia wątroby. Zwróciła uwagę na to, jak łatwo może dojść do zakażenia HCV. Zagrożeniem są nie tylko różne zabiegi medyczne, ale także wszystkie  inne, w których dochodzi do uszkodzenia skóry i kontaktu z zakażoną krwią np. podczas zabiegów upiększających:  manicure, pedicure, tatuaż, kolczykowanie ciała, strzyżenie, wstrzykiwanie wypełniaczy, czyli czynności, które są bardzo popularne w dzisiejszym świecie. 

 

            Z pewnością było to spotkanie, które wyposażyło młodych ludzi w rzetelną wiedzę na temat profilaktyki raka piersi i wirusowego zapalenia wątroby typu C, a taki był właśnie jego cel.  Dodatkowo p. Maria zostawiła dla młodzieży ulotki na temat profilaktycznych badań mammograficznych, cytologicznych i wczesnego wykrywania raka jelita grubego oraz ulotki - Cichy zabójca WZW C.               Bardzo dziękujemy!
powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA