przejdź do treści
UE
dnia 02.06.2016 roku

Moda stała się spoiwem łączącym pokolenia…

To była wspaniała zabawa. Świetnie spędzili czas mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Gryficach, wspólnie z seniorami gryfickiego koła Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Niewidomych, Związku Sybiraków, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz młodzieżą z ZSP im Cz. Miłosza i zaproszonymi gośćmi. Pokaz mody już na stałe wpisał się w kalendarz imprez z udziałem trzech pokoleń.

 

Uczestnicy imprezy o znamiennej nazwie "Moda na Seniora", która w tym roku przebiegała pod hasłem "Moda Wyzwolona lat 20", są od początku również jej organizatorami. Kiedy rozpoczęły się przygotowania wszyscy utwierdzili się w przekonaniu, że jest to potężne przedsięwzięcie logistyczne. Ten okres w modzie to sznury pereł, pióra, zwiewne i odważne kreacje oraz wiele innych elementów, które miały być obecne w tym pokazie. 20 maja br., bo tego dnia odbyła się impreza, okazało się, że organizatorzy dali radę, a cała zabawa połączona z konkursem była przednia.

 

W rolę modeli wcielili się mieszkańcy DPS oraz emeryci i renciści. Scena Gryfickiego Domu Kultury stała się wybiegiem dla eleganckich dam i Panów, którzy urzekali stylem tamtych lat. Modelki i modele prezentowali stroje znakomicie odzwierciedlające klimat lat 20. Królowała oczywiście „mała czarna”, sznury pereł i wylansowana w owym czasie sztuczna biżuteria. Nie zabrakło charakterystycznych nakryć głowy, bogatych w pióra i błyszczące elementy ozdobne. Dopełnieniem całości były wyraziste makijaże i papieros w długiej lufce. Panowie natomiast do nienagannie skrojonych garniturów prezentowali noszone wówczas białe skarpety z guzikami oraz szelki do spodni. Elementem uzupełniającym był wąski, czarny wąsik.

 

To była część konkursowa składająca się z trzech kilkuosobowych prezentacji. Kreacje oceniało specjalne Jury, które miało ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ wszyscy wyglądali wspaniale. Kiedy jurorzy pracowali na scenie przedstawione zostały scenki rodzajowe przygotowane przez pracowników DPS.

 

 

 

Zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać ikony tamtego czasu, które miały ogromny wpływ na to, co nosiło się wśród elit. I tak swój image zaprezentowały - Coco Chanel, Pola Negri, Jesephine Baker i Louise Brooks, a wtórował im z nienaganną klasą Rudolf Valentino, bożyszcze kobiet lat 20. Wiele źródeł mówi o tym, że w tamtym okresie wyzwolone kobiety oraz towarzyszący im panowie mnóstwo czasu spędzali w nocnych klubach, gdzie królował zapach cygar, papierosów i alkoholu. W takim właśnie klimacie rozgrywały się scenki, bo właśnie ten styl życia był bardzo modny.

 

Gorący aplauz był dowodem na to, że prezentacje zdobyły uznanie widzów. Zwieńczeniem całości był pokaz umiejętności tanecznych młodzieży z ZSP im. Cz. Miłosza. Oczywiście wszystkie modelki i modele, a także młodzi ludzie ze szkoły, zostali obdarowani nagrodami, które ufundowali sponsorzy - Artur Łącki, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz TZMO dystrybucja Szczecin.
To była wspaniała, niezapomniana zabawa, ale też źródło wiedzy na temat trendów w modzie lat dwudziestych ubiegłego wieku.

 

Wspólnie z mieszkańcami DPS i emerytami podziwiali całe przedsięwzięcie zaproszeni goście, a wśród nich: Artur Łącki - radny sejmiku wojewódzkiego, Ireneusz Wojciechowicz - wicestarosta powiatu gryfickiego oraz Krzysztof Tokarczyk - przewodniczący rady Miejskiej w Gryficach. Panowie wręczali również nagrody. Ten dzień uczestnicy imprezy wspólnie zakończyli przy słodkim poczęstunku, kawie i herbacie. Nie byłoby naturalnie pokazu mody bez przytupu. Skoczne nuty wygrywane przez Kazimierza Herbuta porwały do tańca seniorów i wszyscy bez względu na wiek dali upust swojej energii. Kolejna "Moda na Seniora" z pewnością na długo pozostanie w pamięci tych, którzy razem z mieszkańcami DPS, pracownikami i gryfickimi rencistami mogli przez chwilę cofnąć się do lat 20.








powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA