przejdź do treści
UE
Brama Kamienna, nazywana czasami Młyńską, położona u północnego wylotu drogi do Trzebiatowa.

Swoją nazwę zawdzięcza młynowi kamiennemu usytuowanemu w jej pobliżu. Wzmiankę o niej możemy już odnaleĽć już 1333 roku. W wyniku pożaru, który strawił również znaczną część miasta w trakcie odbudowy, do pierwotnej bryły dodano elementy renesansowe m.in. gzymsy szczyty i pilastry.

Powstała również tarcza zegarowa umiejscowiona od strony miasta oraz okno o rustikowym obramowaniem.

Brama Kamienna zbudowana jest w układzie dwupiętrowym z przelotem pod ostrołukowymi arkadami. Ciekawostką jest postać rycerza widoczna w jednym z pól (środkowym) północnego szczytu. Brama posiada 98m2 powierzchni i 1078 m3 kubatury. Obecnie Brama Kamienna w wyniku prac remontowych nabrała nowego blasku zaś władze miejski stworzyły w niej 14 pokojowy pensjonat wraz z salą konferencyjną.











Brama Wysoka - południowa brama położona przy rozwidleniu dróg do Kamienia Pomorskiego i Nowogardu. Element fortyfikacji obronnych zwany Bramą Wysoką zbudowano w XV wieku, uzupełniając przebudowę szczytu w wieku XVI - co dało w sumie mieszany styl gotycko-renesansowy.

Brama ta powstała w miejscu istniejącego wcześniej obiektu o podobnym przeznaczeniu - powstałego w 1300r. Po pożarze w 1658 r. obniżono korpus obiektu i póĽniej bramę nakryto czterospadowym dachem z sygnaturą.

Wąskie otwory strzelnicze obu kondygnacji zastąpiono szerszymi okienkami - co zniekształciło pierwotną architekturę gotycką.

< powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA