przejdź do treści
UE
dnia 17.09.2021 roku

Obchody Dnia Sybiraka w Gryficach

Szacuje się, że na nieludzkiej ziemi pozostało około 530 tysięcy Polaków. Głód, mróz, praca ponad siły czy brak leków zbierały obfite żniwo, sprawiając, że nie wszyscy przeżyli i wrócili do kraju. Żeby ocalić od zapomnienia i upamiętnić ludzi, którzy zostali przymusowo wywiezieni w głąb ZSRR, na całym świecie są organizowane obchody Dnia Sybiraka.

 

W dniu dzisiejszym obchody Dnia Sybiraka odbyły się również w Gryficach. Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 na Placu Zwycięstwa w Gryficach od „Happeningu Historycznego” pod nazwą „Kresowe Dzieci”.

Następnie odbyła się część poetycka oraz Apel Pamięci. Przygotowana została również prezentacja pamiątek po Sybirakach oraz kiermasz książki gryfickich autorów. Zgromadzeni goście podczas wydarzenie mogli skosztować pysznej grochówki, która była serwowana. Stamtąd, około godz. 12.40, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik „Matki Sybiraczki”, gdzie zaplanowano dalszą część wydarzenia oraz złożenie wieńców.

 

W obchodach wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie Gryfickiego Koła Związku Sybiraków, a także mieszkańcy i uczniowie szkół powiatu gryfickiego.
powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA