przejdź do treści
UE
dnia 29.01.2014 roku

ZSP Płoty zachęca do badań

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Płotach, w grudniu przystąpił do ogólnopolskiej kampanii MAM HAKA NA RAKA. W tym roku przewodnim tematem konkursu jest chłoniak, czyli nowotwór układu chłonnego. W szkole „na górce" stworzyliśmy dwa zespoły, w których skład wchodzą uczniowie: Liwia Karcz, Dominika Ram, Natalia Żurek, Mateusz Jaworski. Liderami zespołów są Paulina Wójcik i Kasia Wijatyk.

Pierwszym działaniem było przygotowanie gazetki ściennej na temat chłoniaka. 16 stycznia gościliśmy również w radiu plus Gryfice, gdzie nagraliśmy audycję radiową na ten temat. Udało nam się wówczas dotrzeć do pięćdziesięciu tysięcy słuchaczy. Obecnie przygotowujemy broszury, które planujemy rozdawać podczas happeningu. Dzień ten zaplanowany jest w dniu „hakowicza" - 4 lutego. Zaplanowaliśmy również przeprowadzenie zajęć w Publicznym Gimnazjum w Płotach, które mają za zadanie zapoznanie młodzieży z tematyką naszej kampanii. Planujemy przeprowadzić ankietę weryfikującą wiedzę na temat chłoniaka. 20 stycznia ogłosiliśmy konkurs na najciekawszy plakat na temat profilaktyki nowotworowej chłoniaka. W konkursie biorą udział uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Płotach oraz uczniowie z naszej szkoły. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest na 31 stycznia.

Celem działań w tegorocznej kampanii jest szerzenie wiedzy na temat nowotworu układu chłonnego oraz zachęcenie jak największej ilości osób do przeprowadzenia badania profilaktycznego. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na najczęściej występujące objawy tej choroby, są to: powiększone węzły chłonne, osłabienie, znaczna utrata masy ciała, nieuzasadnione zmęczenie, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny, obfite nocne poty lub duszności. Mylące jest to, że objawy te są bardzo podobne do grypy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i oczywiście nasza wiedza na temat chłoniaka. Chcielibyśmy zaapelować, jeżeli podobne objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie to pierwszy dzwonek by się przebadać.

W walce z chłoniakiem najistotniejsze jest jego wczesne rozpoznanie. Dlatego nie należy lekceważyć objawów, które mogą budzić niepokój.powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA