przejdź do treści
UE
dnia 24.03.2014 roku

"Chrobry" gościem "Kina na Temat"

Już od września 2013r. sieć kin Helios we współpracy z Gazetą Wyborczą organizuje cykl filmowy "Kino na temat" skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tematem przewodnim jest zawsze jeden problem, ważny z punktu widzenia młodego odbiorcy. Nawiązuje do niego wybrany przez organizatorów film.

 

Uczniowie Chrobrego uczestniczą w tym programie od pierwszego spotkania, kiedy to odbyła się projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei" połączona z dyskusją o roli autorytetów w naszym życiu. Potem były jeszcze: „Tolerancja", „Cyberprzemoc" i inne.

Kolejne spotkanie w kinie Helios, które odbyło się 21 marca 2014r. miało dać odpowiedź na pytanie: czy współczesny Polak jest patriotą? Spotkanie rozpoczęła prezentacja filmu Roberta Glińskiego pt. „Kamienie na szaniec" opartego na kanwie książki Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule. Film opowiada o akcji zbrojnej Szarych Szeregów przeprowadzonej w 1943r. w Warszawie i znanej jako Akcja pod Arsenałem. Młodzież obejrzała film z dużym zainteresowaniem, a projekcja zakończyła się brawami publiczności. Odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie pana Macieja Chruściela uczniowie podkreślali, że w czasach pokoju patriotyzm wyraża się min. przez uroczyste obchodzenie świąt państwowych, kultywowanie tradycji, czczenie symboli narodowych, udział w wyborach ale także w życiu codziennym przez uczciwą pracę, płacenie podatków, poszanowanie języka ojczystego itp. W dyskusji brała też udział pani Zofia Fenrych reprezentująca Instytut Pamięci Narodowej.

 

Spotkania z cyklu „Kino na temat" pokazują uczniom, że w dobie dynamicznego rozwoju mediów internetowych i powszechnego dostępu do szybkich i łatwych informacji, dobry film może być medium, które w interesujący sposób mówi o tematach aktualnych i dotyczących młodych ludzi.

 

Uczniowie Chrobrego z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkania tematyczne.powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA