przejdź do treści
UE
dnia 21.04.2015 roku

Tydzień dla Patrona, czyli jak w „Herbercie” pamiętają o poecie

Ty-Dzień Patrona to nowatorska forma zwrócenia uwagi na patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie. Zaproponowała  ją prof. Anna Szafrańska, która z klasą IIIb zaplanowała na każdy dzień tygodnia działanie związane z postacią Zbigniewa Herberta. Motywem przewodnim były słowa – „Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa wędrowanie pozornie bez celu…”. Tymi słowami pochodzącymi z utworu „Podróż” rozpoczęto minirecital twórczości Zbigniewa Herberta w poniedziałek.

 

Wtorek upłynął pod hasłem – „Czytam w podróży… Herberta”. W tym dniu młodzież włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną propagującą twórczość naszego Patrona. Grupa wolontariuszy z klasy Ib i IIIb rozdawała podróżnym oraz mieszkańcom Trzebiatowa zakładki z cytatami zachęcające do poznawania poezji Zbigniewa Herberta.

 

W środę, uczniowie pod kierunkiem germanistów i anglistów, zajęli się tłumaczeniem tekstów Patrona na języki obce w myśl hasła dnia – „Żebym rozumiał innych ludzi, inne języki, inne cierpienia…”.

 

W czwartek zaproszono uczniów do „kina”. W szkolnej auli odbyła się projekcja filmu „Fresk w kościele” w reż. P. Załuskiego obrazujący motto dnia – „…nade wszystko żebym był pokorny to znaczy ten który pragnie źródła…”. W czasie przerwy na uczniów czekał bufet pełen słodyczy, napojów i popcornu.

 

Piątek był czasem rozstrzygnięcia wcześniej ogłoszonych konkursów. „Kim stałbym się gdybym Cię nie spotkał” – zastanawiali się uczestnicy Konkursu Krasomówczego. Hasło dnia – „Mój Herbert” - wskazywało na związek  szkolnej społeczności z osobą Patrona. Podkreślili to w swoich pracach uczestnicy konkursu literackiego.

 

 

Szkołę w trakcie trwania święta zdobiły plakaty, wykonane przez uczniów, zainspirowane twórczością Poety oraz „ławeczka Herberta”, na której można było zagłębić się w jego poezję. Obok niej przygotowano, zmienianą codziennie, wystawkę książek i ciekawych materiałów związanych z osobą Patrona. Ty-Dzień Patrona zakończył koncert słowno-muzyczny.powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA