przejdź do treści
UE
dnia 28.02.2017 roku

Uczniowie "Miłosza" laureatami konkursu polonistycznego

O tym, że język polski do łatwych nie należy, nie trzeba nikogo przekonywać. Trudno zapewne spotkać Polaka, który nie miałby czasem wątpliwości: jak poprawnie napisać lub jak odpowiednio powiedzieć. Co mogą sądzić cudzoziemcy, którzy z różnych względów uczą się naszego języka? Język polski jest naprawdę trudny.  Ale zapewne w tym wyraża się jego piękno i właśnie wszelkie zawiłości sprawiają, że jest to język wyjątkowy.

 

Na ten aspekt zwrócili uwagę Organizatorzy konkursu polonistycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego ogłoszonego przez Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego z okazji Międzynarodowego Dnia  Języka Ojczystego (21 lutego).Temat  tegorocznej – trzeciej - edycji brzmiał: „ Mój język ojczysty, czyli najtrudniejsze słowo”. Wśród wielu prac nadesłanych na Konkurs (m. in. ze Szczecina, Szczecinka, Kołobrzegu, Goleniowa oraz Nowogardu), jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić  19. Z ogromną przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów znalazło się dwoje gryficzan - uczniów  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach –   Monika Kawiorska (kl. ILPG), która zajęła II miejsce, i Jakub Lubiński (kl. ILPG), wyróżniony IV lokatą. Monika uznała, iż najtrudniejsze w naszym słowniku jest słowo szczęście i udowodniła swą tezę dokonując wieloaspektowej analizy tego wyrazu. Jakub, z kolei, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wyrazu… honor i uzasadnił, że choć dziś to trudne słowo, warto o nie zadbać i czasem nawet zawalczyć.  W podjętym trudzie merytorycznie i mentalnie wspierała uczniów pani Edyta Gradoń – Dobroszewska.

 

Gala wręczenia nagród odbyła się 21 lutego w  Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie. Uroczystość uświetniły referaty o tematyce językoznawczej wygłoszone przez zacnych pracowników Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Ponadto podczas uroczystości wszyscy miłośnicy polszczyzny mogli zmierzyć się z zawiłościami, osobliwościami i trudnościami języka polskiego w przygotowanych przez Organizatorów zabawach i quizach językowych.

 

Monice i Jakubowi – laureatom Konkursu „ Mój język ojczysty, czyli…”- serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

E.powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA