przejdź do treści
UE
dnia 29.05.2018 roku

"Zbagowali" nasze telefony

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Płotach, kształcący się w zawodzie technik informatyk odwiedzili siedzibę firmy Nokia we Wrocławiu. Wyjazd był zorganizowany w ramach realizowanego projektu „Nowe kwalifikacje i umiejętności gwarancją sukcesu edukacji w Powiecie Gryfickim”. Podczas wyjazdu mieli także możliwość zwiedzenia miasta.

 

Czym zajmują się pracownicy Nokii we Wrocławiu? Tworzą oprogramowanie związane ze strukturą i rozwojem sieci LTE, które ma na celu zwiększenie możliwości telefonii komórkowej poprzez zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień, zwiększenie efektywności spektralnej łączy radiowych, zmniejszenie kosztów transmisji danych oraz uproszczenie architektury. Mieliśmy okazję zobaczyć, gdzie tworzy się i testuje nowe technologie. Sam budynek i jego organizacja wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. Przestrzenie wspólne bez podziału na biura, panująca atmosfera pracy, wspólne części wypoczynkowe, pokoje telekonferencyjne, ogromne labolatoria wszystko oglądaliśmy z zapartym tchem. W zeszłym roku firma zatrudniła 1200 osób i nadal poszukuje specjalistów. Jak się dowiedzieliśmy zatrudnienie znajdują nie tylko studenci, którzy uczą się lub ukończyli kierunki informatyczne, ale także pasjonaci programowania bez wyższego wykształcenia. Średnia wieku pracowników to 30 lat i tylko 20 procent to kobiety.

Wyjazd był dla uczniów okazją do zobaczenia możliwości jakie daje im nauka w wybranym przez nich kierunku. Pokazanie perspektyw to dodatkowa motywacja do włożenia większego wysiłku w swoją edukację oraz planowanie swojej kariery.

 

Mnogość systemów zabezpieczeń oraz stosowanych rozwiązań pokazała jak daleko może posunąć się nauka. Ponieważ w odwiedzanej przez nas siedzibie firmy, pracuje się nad rozwojem sieci T-mobile oraz Play, po jej opuszczeniu, niektóre z naszych telefonów zaczęły żyć swoim własnym życiem i odmówiły nam posłuszeństwa.powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA