przejdź do treści
UE
dnia 24.11.2009 roku

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (16-22 listopada 2009) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Płotach odbyły się warsztaty, pogadanki i spotkania młodzieży z pracownikami Urzędu Skarbowego w Gryficach, Banku Zachodniego WBK w Gryficach, oraz prokuratorem i policjantem.

Inicjatorem i organizatorem spotkania była p. Zuzanna Stolarczyk-Waszczuk nauczyciel przedmiotów ekonomicznych, doradca zawodowy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Płotach.

Dnia 17 listopada br odbyło się spotkanie młodzieży klas II Technikum Zawodowego, kształcącego w zawodach: technik hotelarstwa, technik informatyk i technik żywienia i gospodarstwa domowego z pracownikiem Banku Zachodniego WBK S.A w Gryficach p. Anną Matusiak- Gogolińską.

Dzięki temu spotkaniu młodzież poznała obszary działalności i zadania banku, oczekiwania klientów wobec banku, produkty banku, oraz aktualne oprocentowanie kredytów. Każdy uczestnik otrzymał materiały edukacyjne i promocyjne.

Dnia 18 listopada br młodzież klas IV Technikum Zawodowego kształcącego w zawodzie technik hotelarstwa uczestniczyła w szkoleniu na temat "Rozpoczęcia działalności gospodarczej-opodatkowanie podatkiem od towarów i usług VAT".

W programie szkolenia znalazły się między innymi zagadnienia pomocne przyszłym właścicielom firm w wyborze formy opodatkowania, rejestracji oraz w prowadzeniu działalności gospodarczej. Uczestnicy szkolenia mogli uzyskać wiedzę między innymi o wymogach formalnych związanych z rejestracją działalności gospodarczej, formularzach jakie należy wypełnić podczas zakładania firmy, oraz aspektach związanych z wyborem formy opodatkowania.

Uczniowie zapoznali się z obowiązującymi aktami prawnymi w zakresie podatku VAT i podstawowymi zasadami konstrukcji tego podatku oraz prawami i obowiązkami podatnika. Spotkanie ze specjalistami było również okazją do uzyskania odpowiedzi na liczne pytania z zakresu praktycznych problemów i ich rozwiązań dotyczących VAT-u w małej firmie.

Ponadto specjaliści -pracownicy Urzędu Skarbowego w Gryficach p. Mirosław Stępiński i p. Radosław Zieliński uświadomili młodzieży jak istotną kwestią dla nowoczesnego państwa są wpływy podatkowe i jak ważne potrzeby społeczne zaspokajają.

Dnia 20 listopada br. odbyło się spotkanie z prokuratorem p. Mariuszem Surma i kierownikiem Posterunku Policji w Płotach p. Krystianem Klepczyńskim na temat przemocy w rodzinie. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na przemoc w naszym społeczeństwie, uświadomienie młodzieży, że przemoc jest przestępstwem, którego szkodliwość ujawnia się niekiedy dopiero po latach w postaci trwałych uszkodzeń mózgu, uzależnień, depresji i stosowania przemocy wobec innych. Uczniowie dowiedzieli się również, że istnieją nie tylko fizyczne formy przemocy, takie jak: zastraszanie, grożenie, wyzywanie, niszczenie osobistych rzeczy i poniżanie które są przemocą słowną. Cała akcja miała uświadomić młodzieży, że nic nie usprawiedliwia przemocy i nie można być wobec niej biernym. Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć "nie! "i zawsze można zwrócić się o pomoc do osób i instytucji, które są do tego powołane.. Projekt objął całą społeczność uczniowską.

Klasy IV TŻ , I TH i I TŻ uczestniczyły w warsztatach tematycznych "Czy nadaję się na przedsiębiorcę?", oraz "Jak się zaprezentować się na przyszłym rynku pracy".

powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA