przejdź do treści
UE
dnia 14.04.2010 roku

II Swiatowy Dzien Zdrowia w ZSP im. Czesława Miłosza

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie 07. kwietnia. "Człowiek i miasto" to hasło przewodnie tegorocznych obchodów, które koncentrowały się na problemach zdrowotnych, wynikających z urbanizacji świata.

To niezwykle ważny temat zważywszy, że w 2007 r. liczba ludności miejskiej przekroczyła po raz pierwszy w historii 50% (dane Światowej Organizacji Zdrowia). Szacuje się, że do 2030 r. sześć na dziesięć osób będzie mieszkało w mieście, a przed rokiem 2050 wskaźnik ten sięgnie siedmiu osób. W nadchodzących 30 latach znaczna część przyrostu ludności będzie miała miejsce w obszarach miejskich, co wiąże się z wieloma wyzwaniami zdrowotnymi. Z uwagi na wpływ urbanizacji na zbiorowe i indywidualne zdrowie mieszkańców świata, Światowy Dzień Zdrowia 2010 poświęcono właśnie temu zagadnieniu.

Pełne zaangażowanie w upowszechnienie hasła tegorocznych obchodów Dnia Zdrowia wykazali uczniowie ZSP im. Czesława Miłosza w Gryficach. Dzięki inicjatywie Pani Beaty Kowalskiej - pedagoga szkolnego, podjęli oni wiele działań promujących aktywny, zdrowy styl życia w szkole i w mieście. Przedsięwzięcie zaplanowano na 09 kwietnia 2010 r. i przewidziano realizację celów w kilku etapach. Punktualnie o godzinie 10.40 Dyrekcja szkoły dokonała uroczystego otwarcia obchodów. Zaraz po części oficjalnej rozpoczęły się rozgrywki sportowe - tego dnia obowiązkowe. Na początku próba pobicia rekordu w kategorii "Liczba osób na określonej powierzchni". Wynik imponujący - 79 i (przede wszystkim) świetna zabawa. Kolejnym wyzwaniem stało się klasowe przeciąganie liny. Zacięta rywalizacja. Aż dziw, że sznur wytrzymał. W jedności siła i dlatego zwyciężyła klasa I GLO. Ostatnim punktem tej części zabawy były mecze piłki nożnej. W szranki stanęły drużyny uczniowskie przeciwko... nauczycielskim. Walka emocjonująca, a dla kibiców przednie widowisko. Rezultat rozgrywek dziewczęcych- 1:0 dla drużyny nauczycielskiej, zaś w rozgrywkach chłopięcych zwyciężyli uczniowie z rezultatem 2:0.

Jednocześnie w sali nr 15 zorganizowano wystawę pod hasłem "Człowiek i miasto". Uczniowie mogli skosztować produktów i przetworów własnej produkcji oraz pochodzących z ekologicznych gospodarstw. Tutaj zaprezentowali się zaproszeni goście: Pani Angelika Szcześniak - właścicielka Gospodarstwa Ekologicznego w Świdwinie, Panie Agnieszka Hamulczyk i Maja Toczko z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryficach oraz Pan Klemens Robaszkiewicz - Honorowy Krwiodawca. Przygotowaniem punktu obsługi pielęgniarskiej zajęła się pielęgniarka szkolna Pani Anna Grodzka i tutaj zainteresowani mogli poznać swoje BMI (Body Mass Indeks) oraz zmierzyć ciśnienie. Pani Dorota Faerber zorganizowała punkt szkolenia w udzielaniu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Uczniowie, korzystając z udzielonych im wskazówek, sprawdzali swe umiejętności na fantomach piersi i do reanimacji. Pani Teresa Wyrwińska- Kowalska i Pani Dorota Faerber przygotowały prezentacje multimedialne, podejmując tematy "Człowiek i miasto" oraz " Produkty regionalne i tradycyjne w województwie zachodniopomorskim".

Tymczasem w sali gimnastycznej uczniowie nie zaprzestali rywalizacji. Rozpoczęto krótkie pokazy, celem których było wyłonienie "Klasy Promującej Zdrowie". Stawką w zawodach stał się Puchar Dyrektora szkoły. Uczniowie zaprezentowali się niebanalnie, angażując wiele wysiłku i czasu w przygotowanie swoich wystąpień. Zwycięską klasą okazała się II TOT, u której jury doceniło oryginalny pomysł, wkład pracy i strój (m.in. zielone koszulki i kolorowe kapelusze). Przed wręczeniem pucharu Dyrektor Pan Stanisław Stolz podziękował za przybycie wszystkim gościom, którym przekazał pamiątkowe dyplomy. Dyrektor szkoły wręczył puchar i pogratulował zwycięskiej klasie. Wszystkie drużyny uczestniczące w konkursie otrzymały dyplomy.
Oby więcej takich spotkań!

Klasa IIDLO(dziennikarska)

powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA