przejdź do treści
UE
dnia 04.07.2011 roku

Filmowcy z Herberta w Warszawie!

W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbyła się 2. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który jest podsumowaniem efektów całorocznej pracy z filmem uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, w ramach projektu edukacyjnego "Filmoteka Szkolna. Akcja!". Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Na zaproszenie organizatorów, do Warszawy na festiwal udała się grupa uczniów szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego, działającego w ZSP im. Z. Herberta wraz z opiekunem p. Justyną Kozłowską. Byli to: Aleksandra Hojczyk, Wojciech Bobik, Bartosz Wrembel.

Pierwszego dnia Festiwalu odwiedziliśmy miejsca w stolicy związane z filmem m.in. Warszawską Szkołę Filmową, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, The Chimney Pot, TPS Studio Filmowe, Studio New Born, Archiwum Filmoteki Narodowej i Studio Miniatur Filmowych. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli również w warsztatach integracyjnych i nocnym pokazie filmów uczniowskich.

Drugiego dnia Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się targi filmowych projektów, nad którymi uczniowie pracowali przez cały rok szkolny.

- To, że wy możecie pokazać teraz swoje filmy, swoje prace jest wspaniałe - mówił Maciej Ślesicki, reżyser i współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej. - Bardzo się cieszę, że tak wielu ludzi chce to robić, że tak wielu ludzi kinem się interesuje. Każdy może zajmować się filmem. Cały problem polega na tym, aby robić to świadomie. Po to są szkoły filmowe, po to jest Filmoteka Szkolna, edukacja filmowa, żeby robić to coraz lepiej i z większymi sukcesami.

Na festiwalu Filmoteki Szkolnej pojawili się również goście z zagranicy, nauczyciele z RPA, Stanów Zjednoczonych, Maroka i Ukrainy, którzy przyglądali się filmowym pracom polskich uczniów.

Podczas 2. edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej pojawiło się 40 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie zaprezentowali na targach swoje filmy, gazetki, storyboardy, dyskusyjne kluby filmowe i inne działania związane z filmem.

Ich pracom przyglądali się eksperci związani z branżą filmową. Rad młodym filmowcom udzielali: Jowita Budnik, Katarzyna Trzaska, Anna Wydra, Igor Chojna, Marcin Latałło, Andrzej Mastalerz, Joanna Kaczmarek, Paweł Sala i Kamil Minkner. Eksperci obejrzeli także trzy filmy, które zwyciężyły w konkursie Filmoteki. Pierwszą nagrodę przyznano Kubie Józefowiczowi z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie za film "Arbiterium" oraz Łukaszowi Boczkowskiemu i Wojciechowi Bobikowi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie za film "Chodzący po ścianie". Nasz film został entuzjastycznie przyjęty, młodzi filmowcy z Herberta udzielali wielu wywiadów, odebrali gratulacje od dyrektora festiwalu oraz innych uczestników.

Uczestnictwo w festiwalu było niesamowitym doświadczeniem, okazją do wymiany doświadczeń w zakresie pracy nad filmem i uzyskania cennych porad do dalszej, efektywnej działalności filmowej.

 powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA