przejdź do treści
UE
dnia 08.05.2012 roku

„W masce... pod maską...jaki jesteś ?”

 

27 kwietnia 2012 r. w sali gimnastycznej ZSP im. Czesława Miłosza odbył się wykład o enigmatycznym tytule „W masce... pod maską...jaki jesteś ?" prowadzony przez dr Ryszarda Kamińskiego *.

Treść wykładu traktowała o tytułowych „maskach", czyli pozornych tożsamościach , jakie przyjmujemy dla własnego komfortu, by nie wyróżniać się z tłumu. O naszych zachowaniach, które jak się nie zawsze do końca współgrają z tym, jak naprawdę chcielibyśmy się zachować w różnych sytuacjach.

Wykład uzmysłowił słuchaczom, że ludzie w gruncie rzeczy boją się własnego „ja" i często są tego nieświadomi. Starają się upodabniać do innych, by ukryć siebie prawdziwego właśnie pod... maską. Czasem misternie konstruowaną dla potrzeb sytuacji, czasem zupełnie przypadkową. Nie rozwijają swoich talentów i umiejętności z obawy przed brakiem akceptacji ze strony może grupy rówieśniczej, może szkoły, może rodziców...

Przyjmują zatem postawę tzw. wtopienia się w tłum, gubiąc gdzieś po drodze siebie samego.

Jednocześnie potrzebę zachowania swojej indywidualności doktor zestawił z faktem, iż „masa" będzie się starała nas ze wszelką cenę wciągnąć do środka, ponieważ jednostki niecharakteryzujące się indywidualnością są zwyczajnie mniej problemowe i łatwiej nimi manipulować . Bycie nonkonformistą jest trudne. Trudne jest zatem również pokazywanie światu swojego oblicza takim, jakim jest w rzeczywistości czyli...bez maski .

Wymaga to i odwagi i jednocześnie pracy nad sobą.

Wykład pozostawił po sobie więcej pytań niż odpowiedzi. Taki też był chyba jego cel - skłonić słuchaczy do refleksji, do zastanowienia się nad pytaniem: jaki jestem naprawdę ? Czy istnieję jako ja czy też chowam się pod różnymi maskami, bo tak po prostu wygodniej, łatwiej ,prościej...

Był to jeden z niewielu profesjonalnych wykładów prowadzonych w naszym mieście. Miejmy nadzieje, że nie ostatni.

 

*Dr Ryszard Kamiński - psycholog (specjalista psychologii klinicznej ), certyfikowany psychoterapeuta, asystent psychodramy Europejskiego Instytutu Psychodramy, superwizor psychoterapii, doświadczony wykładowca akademicki i wieloletni praktyk. Założyciel Zachodniopomorskiego Instytutu Psychoterapii w Szczecinie.

 powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA