przejdź do treści
UE
dnia 13.07.2012 roku

Potyczki „Miłosza” z X muzą zakończone

 

Wraz z początkiem wakacji, w dniach 4 - 8 lipca, w Gdańsku spotkali się finaliści
XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.

Konkurs skierowany jest do młodzieży wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych, którzy reprezentują: szkoły i inne placówki oświatowe, Filmowe Kluby Dyskusyjne, kluby osiedlowe itp.

W tym roku do centralnego finału zakwalifikowało się aż 36 dwuosobowych zespołów z całego kraju. Województwo zachodniopomorskie, obok drużyny dziewcząt ze Szczecina, reprezentowali Adam Sowa i Patryk Pyzia - uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach. Ogromna wiedza o szeroko rozumianym filmie pozwoliła, debiutującym w tym konkursie naszym uczniom, stanąć w szranki z występującymi po raz drugi lub nawet trzeci, reprezentantami innych województw. Adamowi i Patrykowi należy szczególnie pogratulować erudycji w zakresie kinematografii polskiej, gdyż w konkurencji sprawdzającej wiedzę w tej dziedzinie chłopcy uzyskali V miejsce w kraju. Organizowany od 1989 roku Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Filmie zdobył uznanie, prestiż i odznacza się wysokim poziomem wymagań.

Zagadnienia konkursowe przygotowują uznani w kraju filmoznawcy i krytycy filmowi, spośród których znakomita część zasiadła w jury tegorocznego finału konkursu. Byli to: prof. dr hab. Tadeusz Lubelski, reprezentujący UJ w Krakowie; Bożena Janicka- krytyk filmowy; prof. dr hab. Mirosław Przylipiak- Akademia Pomorska w Słupsku; Jan Słodowski- Filmoteka Narodowa w Warszawie i prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od uczestników oczekiwano gruntownej wiedzy w zakresie następujących zagadnień:

  1. Najważniejsze wydarzenia z historii kinematografii
  2. Historia kinematografii polskiej
  3. Najważniejsze kierunki i prądy z historii kinematografii europejskiej
  4. Zagadnienie współczesnego kina
  5. Teoria filmu
  6. Biografia i filmografia reżyserów mających znaczący wpływ na rozwój X muzy
  7. Historia festiwali filmowych i nagród pozafestiwalowych
  8. Muzyka filmowa i jej twórcy.

Adam i Patryk z całą pewnością sprostali tym wymaganiom. Chociaż w ostatecznym rozrachunku nie zajęli czołowych miejsc- te przypadły drużynom startującym z powodzeniem drugi lub trzeci raz - tytuł Finalisty XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie należy uznać za wygraną. Takiej oceny dokonała organizatorka konkursu, Pani Anna Knap- Morzyk. Jest to właściwe podsumowanie- nasi reprezentanci znaleźli się wśród najlepszych w kraju. Adam i Patryk, jak i pozostali uczestnicy, mogli poczuć się zwycięzcami.

Dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu Starostwa Powiatu Gryfickiego nasi uczniowie spędzili w Gdańsku cztery, wypełnione imprezami towarzyszącymi, dni. Organizatorzy przedsięwzięcia, oprócz zmagań konkursowych, przygotowali dla uczestników finału liczne atrakcje, m.in.: zajęcia warsztatowe i spotkania ze specjalistami z zakresu kinematografii i filmoznawstwa oraz przegląd filmowy pod hasłem: Panorama Kina Europejskiego - KINO DUŃSKIE.

W ramach przeglądu młodzież mogła zobaczyć następujące filmy produkcji duńskiej: „Festen” – reż. Thomas Vinterberg ,„Bracia” – reż. Susanne Bier, „Tuż po weselu” – reż. Susanne Bier, „W lepszym świecie” – reż. Susanne Bier, „Strasznie szczęśliwi” – reż. Henrik Ruben Genz, „Rodzina” – reż. Pernille Fischer Christensen.

Niemałą atrakcję stanowiła wycieczka na Westerplatte, zorganizowana po zakończeniu rozgrywek finałowych. Był to czas oczekiwania na ostateczne wyniki konkursu. Uczestnicy poznali je w niedzielę, 8 lipca.

Organizatorzy pożegnali finalistów wręczeniem nagród, dyplomów i upominków, z nadzieją na spotkanie za rok. Wielu, z przyczyn regulaminowych, w kolejnej edycji nie wystartuje. Nasi reprezentanci mają wciąż duże szanse na zwycięstwo.

 

E.G.-D.

 powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA