przejdź do treści
UE
dnia 18.10.2012 roku

GRUPA FILMOWA REConesans Z HERBERTA NA 3. FESTIWALU FILMOTEKI SZKOLNEJ

W dniach 27-28 września 2012 w Warszawie odbyła się 3. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej - prezentacji projektów filmowych zrealizowanych przez uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, w tym również i grupy filmowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Z. Herberta w Trzebiatowie.

27 września uczestnicy Festiwalu zwiedzili wytwórnie, studia i archiwa filmowe oraz wzięli udział w warsztatach. Uczniowie zostali zaproszeni na wizyty filmowe do: Archiwum Filmoteki Narodowej, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Platige Image, Studia Filmowego TPS, Studia Miniatur Filmowych, Studia Newborn, The Chimney Pot, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.  Ekipa z Herberta wybrała się tym razem do Platige Image - polskiego studia postprodukcyjnego, specjalizującego się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D, realizacji cyfrowych efektów specjalnych oraz kompozycji obrazu na potrzeby produkcji reklamowych i fabularnych. Studio zrealizowało między innymi filmy Tomasza Bagińskiego: nominowaną do Oscara „Katedrę", „Sztukę spadania", zdobywcę nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA), „Kinematograf", „Miasto ruin". W studiu tym powstały również efekty specjalne do filmu Larsa von Triera "Antychryst". W ostatnim czasie Platige Image poszerzyło swoją działalność i zrealizowało dwa cinematiki na potrzeby gry „Wiedźmin", które uczniowie mieli okazję zobaczyć.

28 września uczestnicy zaprezentowali zaproszonym ekspertom efekty całorocznej pracy podczas targów projektów. Prace uczniów ocenili profesjonaliści z branży filmowej: aktorzy, reżyserzy, scenarzyści i producenci. Uczniowie mieli okazję podpytać o wskazówki dotyczące własnej drogi artystycznej i porozmawiać m.in. z Joanną Kulig - zdobywczynią nagrody za drugoplanową rolę w „Sponsoringu" Małgośki Szumowskiej na 37. Gdynia Film Festiwal, Xawerym Żuławskim - laureatem Paszportu „Polityki" za „Wojnę polsko-ruską", czy  wyróżnianym wielokrotnie za kreacje filmowe i teatralne - Adamem Woronowiczem.

Wśród grona ekspertów znaleźli się także twórcy niewiele starsi od uczniów biorących udział w Festiwalu. Gościem imprezy był Dawid Ogrodnik - odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Jesteś Bogiem" w reżyserii Leszka Dawida.  Jak wyglądają początki kariery opowiedzieli też: Adrian Panek („Daas"), Kamil Polak („Świteź") i Greg Zgliński („Wymyk") - nagradzani na licznych festiwalach filmowych za debiuty.

Nasi uczniowie, tegoroczna maturzystka Ola Hojczyk i uczeń kl. IIIc Wojtek Bobik zostali poproszeni o udzielenie wywiadu na temat swoich dokonań dla TVP 2, co można zobaczyć pod linkiem: http://www.tvp.pl/publicystyka/tematyka-spoleczna/panorama/wideo/28092012-1545/8459853

 

O projekcie Filmoteki Szkolnej, w ramach której byliśmy na Festiwalu można było również usłyszeć w programie Dzień Dobry TVN. [http://dziendobry.tvn.pl/video/konkurs-filmoteka-szkolna,105,newest,60244.html ]

 

Op. Justyna Kozłowska

 powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA